1

Wątek: Konkurs fotograficzny KALENDARZE 2012 - naszemiasto.pl

Drodzy czytelnicy, drogie czytelniczki!

Na pewno przynajmniej część z Was miała okazję zetknąć się z konkursem serwisu naszemiasto.pl (Dziennik Bałtycki), który dotyczy zdjęć nadsyłanych przez czytelników.
Obecnie odbywa się już trzecia edycja, z której powstaną kalendarze na 2012 rok:
gdansk.naszemiasto.pl/serwisy/kalendarze_2012

Już wcześniej dało się zauważyć, że głosy są nieuczciwe - nabijane.
To, co się jednak dzieje w tegorocznej edycji, przekroczyło już wszelkie granice.
Głosy są nabijane hurtem – rosną setkami, a w obecnej chwili są ich tysiące.
Nieuczciwi głosujący, a chyba nie ma co do tego wątpliwości, że sami autorzy nadesłanych zdjęć (niekoniecznie wszyscy) , oddają na nie (osobiście bądź z pomocą innych) setki/tysiące głosów dlatego, że chcą ZGARNĄĆ aparat fotograficzny, który Dziennik Bałtycki obiecał dać temu, kto zdobędzie największą ilość głosów.
Teraz jednak największa ilość zdobytych głosów = największa ilość nabitych głosów.

Początkowo sama redakcja nie wiedziała, ile głosów można oddawać na zdjęcia. W jednym miejscu było napisane, że jeden, w innym, że pięć – teraz widoczny jest zapis regulaminowy, że można oddać jeden głos, jednak w galerii można oddać jednokrotnie aż 5 głosów na jedno zdjęcie z tego samego numeru IP. Wystarczy zresetować połączenie (po każdym głosowaniu), aby robić tak bez końca.
Pomimo tego, iż czytelnicy zwracali uwagę redakcji na nieuczciwość konkursów, redakcja nie wydawała się być ani przejęta, ani zainteresowana tym, co mówią czytelnicy. Nigdy nie odpowiadali, nie zajmowali stanowiska w sprawie. Nie mieli czasu dla czytelników.
W poprzednich konkursach ta farsa nie miała jednak aż tak dużej skali, ponieważ nie było materialnej i dosyć wartościowej nagrody, którą można zgarnąć w nieuczciwy, aczkolwiek bardzo prosty sposób.

Aby jednak nie rozpisywać się zbytnio na temat nieuczciwych, nabitych głosów, podam przykłady.
Rekord pobity w galerii KWIDZYNA. Tam w pierwszych dniach głosy rosły setkami, w tej chwili są ich już tysiące. Inne miasta, gdzie widać ewidentną walkę o aparat, to WEJHEROWO, SŁUPSK, RUMIA, TCZEW. Podobne, nieuczciwie oddane głosy widać w większości galerii konkursowych. Te głosowania nie mają nic wspólnego z oddawaniem głosów przez czytelników. To farsa, powiedziałbym bitwa o nagrodę, ale powiedzieć można, że to wirtualna wojna o... zwykły aparat cyfrowy. Osobiście nie spodziewałem się, że ludzie potrafią być aż takimi sępami, i bez względu na to, iż oszustwo widać gołym okiem, zdolni będą do takiego czegoś. Ładne zdjęcia, piękne widoki, ciekawy konkurs nabrał przez nich ohydności.

Jeden z autorów zdjęcia, który ma nabitych ok. 1000 głosów zobaczył, że na forum konkursowym pisze się o oszustwie, a między innymi o nim. Oburzył się na to, jednak natychmiast głosy na jego zdjęcie przestały rosnąć. Wnioski nasuwają się więc same.

Ponieważ ludzie nie są naiwni, nie dają się nabierać na te głosy, pisano o tym na forum. Mówiono głośno, jak rosną głosy, w jakim tempie powiększa się ich ilość, ile rośnie dziennie, kto w jakich galeriach zajmuje się nabijactwem. Ludzie pisali o tym otwarcie, a jedynie Dziennik Bałtycki pozostawał niezainteresowany przywróceniem konkursowi wiarygodności i dobrego smaku.
Jak Dziennik Bałtycki zareagował ostatecznie?
Zablokowano możliwość wypowiadania się gdziekolwiek w konkursie oraz ukryto wszystkie wpisy dotyczące konkursu, pod pretekstem, cytuję:
„Komentarze zostały zablokowane z powodu notorycznego łamania regulaminu forum.”.
Regulamin forum jednak nie był notorycznie łamany. Coś jednak wypadało napisać, aby ukryć to, co ludzie piszą o konkursie. A pisali prawdę.
Niedługo przed ukryciem wszystkich wypowiedzi przez Dziennik Bałtycki powstała sonda, aby czytelnicy mogli się wypowiedzieć na temat głosowania:
http://sonda.hanzo.pl/sondy,134992,6Q35.html

Nie chcę pisać źle o jakimkolwiek mieście, bo ogólnie większość zachowuje się w ten sam sposób. Przykłady podałem, ponieważ bez nich by się nie obeszło. Jeśli ktoś jest w temacie, proszę także wziąć udział w sondzie.
Jeśli macie jakieś pomysły, jak takie konkursy usprawnić, także piszcie. Na stronach naszemiasto.pl zablokowano nam możliwość wypowiadania się, dlatego zwracam się na wszystkich forach miast wyszczególnionych w konkursie Dziennika Bałtyckiego, do czytelników.

Może uda się Wam także wpłynąć na uczestników konkursu, którym udało się popsuć dobrą zabawę innym. Niektórzy z nich mogli nie śledzić forum na stronach naszemiasto.pl. Może, gdy to się rozejdzie, przestaną w przyszłości psuć dobrą zabawę uczciwie głosującym.
Może, gdy Dziennik Bałtycki zobaczy, że blokowanie możliwości wypowiedzi nic nie dało, zabezpieczy swoje konkursy, aby nikt później o tej nieuczciwości nie musiał pisać.
Piszcie, co sądzicie na ten temat.

Ze swojej strony mogę dodać, że jeśli nagroda zostanie przekazana osobie, która nabiła sobie tysiące głosów, zgłoszę do Prokuratury Rejonowej popełnienie przestępstwa, jakim jest wyłudzenie.
Póki co, konkurs stracił raczej na wartości nie tylko w moich oczach.

Pozdrawiam uczciwych uczestników i czytelników.

Ostatnio zmieniony przez kalendarze2012 (2011-11-09 09:50:35)

2

Re: Konkurs fotograficzny KALENDARZE 2012 - naszemiasto.pl

Konkurs!
Kochani, od dzisiaj odmierzam czas! Chcecie się przyłączyć?
Weźcie udział w konkursie i wygrajcie najmodniejszy w tym sezonie zegarek!
Szczegóły konkursu znajdziecie pod adresem:
http://www.edusiec.pl/news,nursery,1661.html

3

Re: Konkurs fotograficzny KALENDARZE 2012 - naszemiasto.pl

Czy w tym roku również był organizowany taki konkurs? https://farm8.staticflickr.com/7412/12789404745_da8ca56f85_o.png

Ostatnio zmieniony przez willink (2014-02-26 10:18:23)